על מה צריך להסתכל כשבוחרים יהלום? 4 ה-C

אין ספק שבחירה של טבעת אירוסין היא בחירה חשובה ואפילו מלחיצה. מה שעוד עשוי להחליץ הוא העובדה כי יהלומים הם למעשה תורה שלמה של הגדרות, קטגוריות ואפשרויות המשפיעות על המחיר ועל התוצר הסופי. כדי לפשט לכם את כל התורה הזו, כדאי שתכירו את ארבעת ה-C, הקובעים את ערך היהלום:

1. Color – צבע

צבע היהלום מדורג לפי אותיות, כאשר D משמעותו ללא צבע (היהלום היקר ביותר), ו-Z משמעותו צהוב בהיר (היהלום הזול ביותר). נהוג לחלק את הצבעים לפי קטגוריות: "צהובים" (N-Z), "לבן מסחרי" (J-M) "לבן" (G-I) ו-"קולקשן" (D-F). ככל שהיהלום יותר שקוף וחסר צבע, כך גם מחירו עולה.

חשוב לציין כי יהלומי ה-D הם די נדירים ומאוד יקרים. לרוב, יהלומים בקטגוריית ה"לבן" וה"לבן המסחרי" עושים עבודה מצוינת, ומחירם נמוך משמעותית מקטגוריית הקולקשן.

2. Carat – קראט

קראט משמעותו משקל היהלום. ככל שהקראט גדול יותר, כך גם היהלום גדול יותר, ובאופן טבעי כך גם המחיר גבוה יותר. יהלומים קטנים נמדדים בשיטת הנקודות, כאשר מאה נקודות משמעותן קראט אחד, שהוא בתורו שוקל בערך 0.2 גרם.

3. Clarity – צלילות/ניקיון

גורם נוסף המשפיע על ערך היהלום ומחירו הוא הצלילות. צלילות משמעותה כמה כתמים או פגמים זעירים על היהלום. חשוב לציין כי לרוב אלו לא כתמים בולטים, אלא כאלו שאפשר להבחין בהם רק באמצעות זכוכית מגדלת. בכל זאת, הם משפיעים רבות על המחיר. הניקיון מתחלק לקטגוריות, כאשר הדרגות הגבהות, הנדירות והיקרות ביותר הן FL ו-IF שמחירם עשוי להגיע למאות אלפי דולרים. לאחר מכאן מגיעים דירוגים VVS1 ו-VVS2 שאיכותם מצוינת. לבסוף מגיעים אל הדירוגים הנמוכים ביותר – I1, I2 – שמשמעותם פגמים ברורים שניתן לראות בעין בלתי מזוינת.

4. Cut – חיתוך

הסעיף האחרון הוא החיתוך. חיתוך משמעותו כיצד היהלום נחתך ולוטש במטרה להגביר את הזוהר, הברק והניצוץ שלו. ישנם כמה סוגי חתכים וליטושים. יהלום בעל חיתוך איכותי וליטוש מקצועי יהיה זוהר, חי ויחזיר אור בקלות מבפנים ומבחוץ. מדובר על תהליך רגיש שצריך להיעשות במקצועיות גבוהה, ומוגדר על פי שלוש הגדרות: ליטוש, פוליש וסימטריה.

אודות המחבר

השארת תגובה