מה הם בעצם יהלומים? כך נוצרים יהלומים טבעיים

אנחנו יודעים שיהלום הוא חומר חזק ויוקרתי, שיש לו ניצוץ מרהיב ושהוא על-זמני. אבל חשבתם פעם איך נוצרים יהלומים, ומה הופך אותם כל כך יוקרתיים?

היהלום הטבעי התגבש לפני מאות מליוני שנים, והיה לגביש קריסטלי בלחץ גבוה, בטמפרטורה של למעלה מאלף מעלות ובעומק של למעלה מ-200 ק"מ מתחת לקליפת כדור הארץ, ונוצר (ככל הנראה) ממאגמה עשירה בקרבונט, ומשני סוגים סלעים. תנאים כאלו אפשר למצוא בחלקים עתיקים של כדור הארץ – כמו מתחת לדרום אפריקה, סיביר או ברזיל. בתהליך התקררות איטי, החמצן מתמצק ומתגבש ליהלום שאנחנו מכירים. כאשר הלוחות הטקטוניים של כדור הארץ נעו, חדר לפעמים נוזל המאגמה אל פני השטח, וסחף איתו יהלומים. אותם יהלומים שקעו בנחלים, הגיעו לים או נותרו באדמה.

בתחילת שנות ה-40 של המאה העשרים ניסו חוקרים לייצר יהלומים באופן מלאכותי באמצעות חימום גרפיט, ולחקות את התנאים שמתרחשים מתחת לכדור הארץ. היהלום המלאכותי הראשון נוצר בשנת 1954, אז הצליחו לחקות את הלחץ העצום שמתרחש במעמקי הכדור, אך הוא לא דמה ביופיו ובניצוצו ליהלום הטבעי.

מבחינת היסטוריה, היהלום מוזכר בתנ"ך כאבן חן המשובצת בחשן. היהלום משויך לשבט זבולון, ובגדי הכהן הגדול קושטו ביהלומים וכן באבני חן נוספות. במאה ה-9 לפני הספירה הודו הייתה ידועה ביהלומים שלה. באירופה, האזכור הראשון ביותר ליהלומים הוא במאה הראשונה לספירה, אז התייחסו ליהלום כאבן היקרה יותר מזהב.

אודות המחבר

השארת תגובה