ההיסטוריה של טבעות האירוסין – מאיפה הן הגיעו?

אנחנו רגילים שהצעת נישואין מורכבת מכריעה על ברך אחת ושליפה של טבעת יהלום – אבל חשבתם פעם מאיפה המסורת הזו הגיעה? החלטנו לחפור קצת בעבר ולגלות את המקורות של טבעות האירוסין!

היה היה פעם

כבר בימי קדם ניתן היה למצוא עדויות שונות למתן טבעת כסמל לאירוסים, את הקרדיט נהוג לתת למצרים הקדמונים שהתחילו מסורת זו, ויוון שאימצה אותה, אך היסטוריה מהימנה ומוכחת ניתן למצוא רק ברומא העתיקה. כך או כך, הטבעת הייתה ניתנת כסמל של קניית האישה על ידי הגבר.

למה על הקמיצה?

רבים עונדים את טבעת האירוסין על הקמיצה של כף יד שמאל, אבל אם פעם תהיתם למה, מסתבר שגם כאן זה נעוץ בהיסטוריה הרחוקה: אז היו עונדים את הטבעת על אצבע זו כי הייתה אמנה רווחת שבקימצה קיים וריד המוביל ישר אל הלב. את האמונה הזו אפשר למצוא בספרים עתיקים רבים. תודו שזה רומנטי.

פעם היו שתי טבעות

זה הזמן להרגיש מקופחות, כי במאה ה-2 לפנה"ס בנות רומא העתיקה שהתארסו קיבלו לא טבעת אחת – אלא שתיים. אחת הייתה טבעת זהב איתן היו יוצאות בפומבי, והשנייה טבעת ברזל שהתאימה לענידה בבית, בזמן ביצוע מטלות הבית השונות.

טבעת יהלום – מאיפה באת?

טבעת היהלום הראשונה שנרשמה כטבעת אירוסין הייתה בתקופת הרנסאנס. אז הארכידוס מקסימליאן מאוסטריה הציע נישואים לבת האצולה מארי בשנת 1477, באמצעות טבעת יהלום. הטבעת הזו השפיעה על האצולה הגבוהה, וכך אנשי המעמד הגבוה התחילו להעניק טבעות יהלום. באותה תקופה החלו להשתמש גם בטבעות נישואין, שהחליפו את טבעות האירוסין המסורתיות.

בארצות הברית שלאחר מלחמת העולם הראשונה הייתה ירידה חדה מאוד בפופולריות של טבעות היהלום, שהתגברה בעקבות המצב הכלכלי. בסוף שנות השלושים החל מסע שיווקי מסיבי של קרטל היהלומים "דה בירס", ומקובל "להאשים" את הקרטל בהחזרת הפופולריות של טבעות היהלום. חלק ממסע השיווק היה הסברה לגבי 4C של היהלומים, וכן החדרת הסלוגן הנצחי "יהלומים הם לנצח". המסע היה מוצלח מאוד, ומאז התקבעה התפיסה כי טבעות אירוסין צריכות להיות משובצות יהלום.

אודות המחבר

השארת תגובה